Pominięcie tabletki w drugim tygodniu

Witam. Mam pytanie dotyczące pominięcia tabletki w drugim tygodniu. Zastosowałam się do ulotki, więc nie powinno być problemu, jednak wole się upewnić. Tak więc zapomniałam tabletki 14 dnia, powinnam przyjąć ją o 15 w czwartek, a wzięłam dopiero w piątek razem z kolejną, 15 pigułką. W sobotę w nocy uprawiałam seks bez dodatkowego zabezpieczenia (bez wytrysku we mnie). Czy byłam zabezpieczona? Od tego momentu biorę tabletki bez opóźnień. Chodzi o to, że była to co prawda ostatnia tabletka z drugiego tygodnia, a ten okres jest wg ulotki bezpieczny, ale przyjęłam ją w pierwszym dniu trzeciego tygodnia i ta granica jest dla mnie nieco niezrozumiała - jeśli zapomnę tabletki 14 dnia, jest okej, a jeśli 15, to już konieczne jest zabezpieczenie... jaka jest różnica pomiędzy pominięciem tabletki 14 a 15 dnia? Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Te zalecenia są opracowane przez producentów tabletek antykoncepcyjnych i nie mam pewności, co nimi kierowało w ich opracowaniu. Mogę się jednak domyślać, że chodzi o to, że antykoncepcja jest zachowana, jeśli lek był regularnie zażywany 7 kolejnych dni przed i 7 kolejnych dni po pominięciu tabletki. Jeśli kobieta zapomni tabletki w pierwszym tygodniu, to ten warunek nie jest spełniony, podobnie w przypadku pominięcia tabletki w trzecim tygodniu. 7 dni to maksymalny czas, jaki są w stanie przeżyć plemniki w drogach rodnych.

Pozdrawiam!