Pominięta 6 tabletka antykoncepcyjna w 1 tygodniu

Kobieta, 31 lat, regularna antykoncepcja od kilku lat. Pominęłam 6 tabletkę z opakowania.P rzy przyjmowaniu 7 tabletki nie zażyłam dodatkowo 6 tabletki. Odbywałam stosunki w 1-4 dniu bez dodatkowych zabezpieczeń. Jak duże jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę? Czy jeśli prawdopodobieństwo jest duże, powinnam przyjmować tabletki do końca, czy raczej bezpieczniejsze dla dziecka jest odstawienie pigułek już w tym cyklu?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie potrafię podać Pani wartości liczbowej szacowanego ryzyka ciąży, ale przy pominięciu pigułki podczas pierwszego tygodnia cyklu (przy współżyciu w tygodniu poprzedzającym to pominięcie tabletki), ryzyko jest większe niż w przypadku pomyłki w innym tygodniu.

Może Pani dalej zażywać pigułki - jednym z działań antykoncepcji hormonalnej jest zapobieganie implantacji, zmniejsza to ryzyko ciąży. Przed rozpoczęciem nowego opakowania proszę wykluczyć ciążę (test ciążowy, wizyta u lekarza). Jeśli podczas przerwy między opakowaniami test ciążowy okaże się negatywny, proszę rozpocząć nowe opakowanie i dla pewności powtórzyć test za około tydzień, dwa. We wczesnej ciąży test może okazać się negatywny.

Pozdrawiam!