Pominięta tabletka antykoncepcyjna w 2 tygodniu

Witam! Pominęłam dwie tabletki z początku drugiego tygodnia, tzn. nie wzięłam w poniedziałek i we wtorek. Nie wiem co mam teraz zrobić i czy wziąć dzisiejszą tabletkę. Zastanawia mnie też możliwość zajścia w ciążę, prawdopodobnie współżyłam w poniedziałek, trudno mi teraz powiedzieć, bo był to bardzo intensywny czas i trochę się pogubiłam z rachubą czasu. A nerwy robią swoje. Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proszę się nie denerwować. W tej chwili nie jest Pani w stanie już naprawić błędu. Nieregularności w przyjmowaniu tabletek są najczęstszą przyczyną zachodzenia w nieplanowane ciąże podczas ich stosowania. Na pocieszenie powiem, że drugi tydzień jest stosunkowo najbardziej bezpieczny, jeśli chodzi o zapomniane tabletki. Szansa na zapłodnienie jest stosunkowo niska, dlatego, że od tygodniowej przerwy do zapomnianych tabletek zdążyła Pani przyjąć pigułki przez siedem dni pod rząd. Proszę dalej kontynuować przyjmowanie tabletek. Może Pani rozpocząć kolejne opakowanie bez robienia przerwy. W najbliższym czasie, ze względu na nieregularności w przyjmowaniu pigułek, mogą pojawić się plamienia czy nawet krwawienia z dróg rodnych. Test ciążowy proszę wykonać w trzy tygodnie od tych dwóch dni, kiedy nie wzięła Pani tabletek. Na przyszłość może rozważyć Pani zmianę tabletek na krążek dopochwowy, który nie wymaga codziennej regularności.

Pozdrawiam serdecznie!