Pominięte szczepienie – co zrobić?

Witam. Mam niesamowicie ciężki problem. Otóż zapomniałam o szczepieniu dla mojego dziecka. Ale może opowiem od początku. Mianowicie jesteśmy po przeprowadzce i zapisałam dziecko (miała wtedy 13 miesięcy) do przychodni. Wtedy zaszczepili dziecko (zakupiliśmy program kompleksowy, ale powiem szczerze, że nie wiem, jaka to była szczepionka, bo pani pielęgniarka nic mi nie wytłumaczyła). Potem wspomniała coś o szczepieniach na pneumokoki, żebym się zastanowiła i żebym przyszła w sierpniu. Skojarzyłam, że chodziło jej o to szczepienie. Potem pamiętam, że akurat w sierpniu dziecko było pod opieką przychodni specjalistycznej (ma wadę słuchu), robili jej badania itd. I tak przez to wszystko ja zupełnie zapomniałam o tym szczepieniu, tym bardziej, że w książeczce zdrowia dziecka nie mam zapisanej daty, kiedy mam przyjść. Dopiero ze 2 miesiące temu skojarzyłam, że powinno być szczepienie w 18 miesiącu. Ale teraz jest problem, bo nie mogę dodzwonić się do tej przychodni po informacje i nie mogę też nawet wyjść, bo wiadomo jak jest na dworze (poza tym nie mamy samochodu, a mąż wraca późnym wieczorem z pracy). I jestem w kropce. Teraz mała ma 21 miesięcy i zupełnie nie wiem, co robić. Jest mi z tym strasznie źle, obwiniam się, że jestem złą matką itd. Bardzo więc proszę o radę, za co będę bardzo wdzięczna.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Między 16-18 miesiącem życia dziecko powinno zostać zaszczepione szczepionką przeciwko:
- błonicy, tężcowi i krztuścowi,
- przeciwko polio,
- przeciwko haemofilus influenze.
Są to szczepienia obowiązkowe i jeżeli z jakiś względów nie zostały przeprowadzone w terminie, to proszę w najbliższym czasie zgłosić się ze zdrowym dzieckiem do przychodni celem ich uzupełnenia. Szczepienie przeciw peumokokom jest fakultatywne (rodzic sam decyduje, czy chce zaszczepić dziecko i ponosi koszty szczepionki), ale z punktu widzenia lekarskiego bardzo zalecane. W mojej opinii ze szczepieniem tym może Pani poczekać do ukończenia 2 roku życia dziecka (podaje się wtedy tylko 1 dawkę szczepionki).