Pominięte tabletki antykoncepcyjne. Czy możliwe jest zajście w ciążę?

Dzień dobry, mam 17 lat i mam problem. Od listopada biorę tabletki antykoncepcyjne i 1 miesiąc brałam, już nie pamiętam nazwy tabl., potem 2 miesiąc brałam Y... 3miesiąc brałam C..., a 4 miesiąc Q... Zaczęłam brać 5 lutego po przerwie 7-dniowej od C... W połowie lutego dostałam niespodziewaną miesiączkę 4-dniową i następną miesiączkę dostałam 1 marca. Ta regularna trwała 4 dni i znowu dostałam miesiączkę 15 marca, co mnie bardzo zdziwiło, bo brałam regularnie i nie odbywałam żadnego stosunku, i od dnia 15 do 17 nie brałam tabletek. Dnia 17 przyjęłam 2, ale to już była D... brałam je tylko do 25 marca, bo chłopak przyjechał i zaczęłam brać z opóźnieniami. Pominęłam 1 tabl. 27.03 i jej nie przyjęłam, dopiero 28.03 tabl. wzięłam, która przypadała na ten dzień, i już potem nie przyjmowałam żadnych tabletek i współżyłam z chłopakiem dzień w dzień po parę razy. Ostatni stosunek był 1.04. 5 kwietnia dostałam 2-dniowe krwawienie, 3 dzień bardzo mało było krwi i do tej pory czekam na miesiączkę. Często jestem senna, 4 razy zakręciło mi się w głowie, a moja temperatura mierzona w pochwie wynosi 37.3, od czasu do czasu 37.2 i 37.5, jest powyżej 37 i trzyma się już tak 3 tygodnie. Czy mogłam zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety Pani list jest dla mnie bardzo nieczytelny, choćby ze względu na brak znaków przestankowych... Nie do końca rozumiem, co Pani chce mi przekazać, a nie chcę Pani źle doradzić. Proszę udać się do swojego lekarza i porozmawiać z nim. Krwawienia i plamienia w środku cyklu podczas zażywania tabletek czasami się zdarzają - mogą nie oznaczać niczego złego i być po prostu skutkiem zażywania hormonów, ale mogą też być związane z pomięciem którejś tabletki albo np. z nadżerką. Wizyta u lekarza i badanie ginekologiczne powinno wyjaśnić sprawę. Mierzenie temperatury podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie ma sensu i jest niemiarodajne. Hormony zawarte w tabletkach (progestageny) podwyższają nieco temperaturę ciała - zupełnie jak progesteron w drugiej fazie cyklu lub podczas ciąży. Jeśli zażywała Pani tabletki zgodnie z zaleceniami, nie pominęła Pani żadnej, nie stosowała Pani leków mogących obniżyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej (np. antybiotyki) i nie wystąpiły wymioty lub ciężkie biegunki, to ryzyko ciąży jest u Pani mniejsze niż 1%.

Pozdrawiam!