Pomoc w interpretacji wyniku Holter EKG

Witam; Wykonałem ostatnio badanie EKG-Holter, którego wyniki dość mnie zaniepokoiły. Jako że wizytę u kardiologa mam dopiero za miesiąc prosiłbym o interpretację. Mężczyzna, 33 lata, 104 kg. Diagnoza: Rytm zatokowy od 50/min w nocy do 157/min po południu, średnio 91/min. Bez pauz powyżej 2500msek. Pojedyncza ekstrasystolia komorowa 18 w czasie badanie. Pojedyncza ekstrasystolia nadkomorowa 4034 w czasie badania. VES Całkowity/Czas 18 max/h 3 SVES Całkowity/Czas 4034 max979/h

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ekstrasystolia to inaczej dodatkowy skurcz, wynik przewiedzenia do komór dodatkowego impulsu elektrycznego. Ekstrasystolie nie muszą być dla człowieka odczuwalne. Pojedyncze skurcze dodatkowe nie stanowią żadnego zagrożenia. Zdarza się jednak, że potencjalnie niegroźne ekstrasystolie są subiektywnie bardzo źle tolerowane przez pacjenta. Opisywane są jako uczucie "zamierania" serca, "zrywania", "wyrywania" się w piersi, "uderzania" serca o klatkę piersiową. W takich sytuacjach podejmuje sie próby wyeliminowania zburzeń. Naturalnie, leczenie podejmuje się w każdej sytuacji, gdy występowanie ekstrasystoli stwarza ryzyko wywołania innych, niebezpiecznych dla życia arytmii (np. częstoskurcze komorowe, torsady, długie pauzy wyrównawcze itd.).