Pompa insulinowa u dziecka

Witam. U mojego 2,5-letniego synka 3 tygodnie temu wykryto cukrzycę typu 1. Po pobycie w szpitalu kontaktowałam się z osobami, których dzieci też mają cukrzycę i zachęcają mnie do pompy insulinowej. Niestety, nie wiem, czy są jakieś ograniczenia wiekowe, tzn. czy mój synek nie jest za mały na to urządzenie, bo opinie są różne.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Metodą z wyboru leczenia cukrzycy u dzieci jest intensywna insulinoterapia. Może być ona prowadzona metodą wielokrotnych wstrzyknięć lub przy użyciu pompy insulinowej. Pompa insulinowa pozwala na precyzyjniejsze dawkowanie insuliny i bardziej fizjologiczny rytm wstrzykiwań. Zwiększa ponadto komfort życia dziecka. Jest to szczególnie istotne u najmłodszych dzieci, u których nie ma praktycznie możliwości dokładnego zaplanowania pory ani wielkości posiłku.

Oczywiście ze stosowaniem pompy wiążą się możliwe powikłania, takie jak zakażenia czy odczyny alergiczne w miejscu wkłucia, a przede wszystkim ryzyko rozwoju kwasicy ketonowej na skutek nieprawidłowego funkcjonowania wkłucia (tu jednak bardzo wiele zależy od odpowiedniego przeszkolenia rodziców).

Synek nie jest za mały na rozpoczęcie insulinoterapii przy użyciu pompy. Wybór metody leczenia zależy jednak w dużym stopniu od preferencji rodziców. Powinna Pani porozmawiać z diabetologiem prowadzącym synka i razem z nim ustalić, który ze sposobów insulinoterapii będzie dla Was najkorzystniejszy.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.