Pomylenie okresu z plamieniem a tabletki antykoncepcyjne

Witam! Lekarz ginekolog przepisał mi pierwszą w życiu paczkę tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki miałam zacząć brać, w pierwszym dniu okresu. Niestety pomyliłam okres z plamieniem i od 4 dni biorę tabletki. Nie mam okresu, czuje lekki ból brzucha. Czy antykoncepcja teraz w ogóle zadziała? Czy okres pojawi się dopiero po zakończeniu tej paczki tabletek?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, pierwszą tabletkę powinno się przyjąć pierwszego dnia miesiączki, wówczas antykoncepcja działają od początku jej stosowania i nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeśli pierwszą tabletkę przyjmie się pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie przez kolejnych 7 dni. Jeśli przyjęła Pani pierwszą tabletkę później to nie można absolutnie zagwarantować skuteczności antykoncepcji.
Może Pani kontynuować przyjmowanie tabletek z dodatkowym zabezpieczeniem lub poczekać do pierwszego dnia miesiączki i wówczas rozpocząć przyjmowanie tabletek.Pozdrawiam