Poronienia: jakie badania powinnam zrobić?

Witam, mam 25 lat. Jestem po 3 obumarłych ciążach. Pierwsza ciąża obumarła w 40 tygodniu - podobno zatrucie ciążowe. W nastepnej ciąży urodziłam zdrowego synka ma 3,5 roku. Kolejna ciąża obumarła w 16 tygodniu, a potem nastepna w 13 tygodniu. Robiliśmy z mężem badania genetyczne, z których wynika, że wszystko jest w porządku. Minął rok od ostaniego poronienia i chciałabym mieć jeszcze jedno dziecko, ale nie wiem, czy to jest mozliwe. Jakie powinam zrobić badania?

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Przede wszystkim konieczne jest wykonanie badań podstawowych. Poziom glukozy we krwi, poziom TSH, próby wątrobowe. Należy wykonać również badania w kierunku zakażeń z grupy TORCH (toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, wirus opryszczki, parvowirus), a także odczyn VDRL. Wykonać należy badania w kierunku zaburzeń autoimmunologicznych, np. zespołu antyfosfolipidowego. Poziomy najważniejszych hormonów płciowych również mogą być przydatne. Mam nadzieję, że posiadaja Państwo informacje na temat grup krwi, wykluczające niezgodność w zakresie czynnika Rh.
3 miesiące przed planowanym porodem warto zacząć przyjmować kwas foliowy, a także wykluczyć infekcje w drogach rodnych.
Moją radą jest, by znaleźć ginekologa, którego obdarzycie Państwo zaufaniem, on na pewno wyjaśni wszystkie wątpliwości i odpowiednio pokieruje ciążą.
Pozdrawiam!