Poronienie chybione, brak miesiączki i ból kręgosłupa

Witam 3 tygodnie temu poroniłam,było to poronienie chybione,kiedy może pojawić się miesiączka i czy to normalne że mnie boli z tyłu kręgosłup i cały dół brzucha? ,i jaką mam szanse że w przyszłości znowu nie poronię?ciągle zadaję sobie pytanie co się stało że poroniłam,jaka mogła być przyczyna?Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, w zależności od czasu ciąży brak miesiączki po poronieniu może trwać nawet do 6 mies. Nie ma jednoznacznej przyczyny poronień. Mogą być spowodowane mutacjami genetycznymi rodziców, wadami genetycznymi (nowymi) dziecka, przyjmowanymi lekami, zaburzeniami anatomicznymi i wieloma innymi czynnikami.
Po pierwszym poronieniu nie zaleca się wdrażania diagnostyki, która rozpoczynana jest dopiero w przypadku kolejnych poronień. Jednak u ponad 50% kobiet po pierwszym poronieniu udaje się zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko, choć przez pierwsze pół roku zaleca się nie zachodzić w ciążę.

Drobne uzupełnienie: miesiączka pojawia się zazwyczaj po 3-6 tyggodniach, jeśli jest to czas znacznie dłuższy to warto udać się do ginekologa lub chociaż zrobić test ciążowy (ryzyko choroby trofoblastycznej).
Diagnostyka - po 1 ciąży - zdecydowanie nie.
Zajście w ponowną ciążę - zależnie od tygodnia, w któym doszło do poronienia - im niższy tydzień, tym szybciej. Jeśli np. poronienie było w 6-7 tygodniu ciąży, to zlecam starania już po 2 miesiączce. Jeśli później - to po trzeciej. Wyniki są nic nie gorsze niż po dłuższym oczekiwaniu.