Poronienie trąbkowego ciąży pozamacicznej

Witam,
14 stycznia zrobiłam test ciążowy, wyszły 2 kreseczki - wynik pozytywny, czyli jestem w ciąży 20 stycznia trafiłam do szpitala z powodu plamień. Pomyślałam znowu. Po ciąży w szpitalu zrobili mi usg w macicy, nic nie było tylko na jajowodzie. Pani doktor powiedziała, że to ciąża pozamaciczna.
Zostawili mnie na obserwacji, wynik beta hcg był 1400 na drugi dzień 1350 po 2 dniach 1700. a ciąży w macicy brak. Lekarze nie wiedzieli co mają robić. Cały czas czekali, miałam przez 2 dni bardzo obfite krwawienie, z bardzo dużymi skrzepami, hemoglobina spadła mi do 9,3. Lekarze stwierdzili, że będę miała operacje laparoskopową, do której w końcu nie doszło. Wynik beta hcg spadł do 350. Zrobili mi tylko łyżeczkowanie, na drugi dzień puścili do domu. Po wyjściu do domu czułam się dobrze fizycznie, żadnych krwawień nic.
Następnego dnia zaczęłam krwawić czystą jasno- czerwoną krwią i mam silny ból brzucha, takie kucie. Czy to normalne i co z tą ciąża pozamaciczną w jajowodzie? Czy to możliwe, żeby sam jajowód się oczyścił i po co to łyżeczkowanie skoro ciąży nie było w macicy? Nic nie rozumiem.
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W Pani przypadku najprawdopodobniej doszło do tzw. poronienia trąbkowego ciąży ektopowej (pozamacicznej). Oznacza to, że zarodek, zagnieżdżony w jajowodzie, a więc w nieprzyjaznym, nienaturalnym dla siebie miejscu, obumarł i uległ poronieniu do jamy brzusznej. Jest to jeden z możliwych przebiegów ciąży jajowodowej, korzystny dla kobiety o tyle, że unika ona w ten sposób operacji- ciąża "usuwa się" sama. Poronieniu trąbkowemu towarzyszą bolesne skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych. Ponieważ jednak Pani krwawiła, a ciąża nie była wyraźnie widoczna ani w jajowodzie, ani w jamie macicy, lekarze mieli wątpliwość, czy rzeczywiście doszło u Pani do poronienia ciąży ektopowej, czy też może do poronienia ciąży umiejscowionej prawidłowo, w macicy. W obu przypadkach stężenie betaHCG we krwi z dnia na dzień wyraźnie spada. Żeby więc dowiedzieć się, czy na pewno nie było to poronienie ciąży wewnątrzmacicznej, wykonano łyżeczkowanie. Wyskrobiny będą zbadane pod mikroskopem (badanie histopatologiczne). Jeżeli będą w nich obecne kosmki (resztki tkanki łożyskowej), będzie to oznaczało, że doszło o poronienia ciąży wewnątrzmacicznej. Jeśli nie, potwierdzi się podejrzenie ciąży ektopowej i zapewne wskazana będzie kontrola ginekologiczna, aby upewnić się, że jajowód całkowicie się oczyścił (gdyby do tego nie doszło, laparoskopia może jednak być konieczna; ponieważ jednak stężenie betaHCG bardzo wyraźnie u Pani spadało, to prawie na pewno uniknie Pani zabiegu). To naturalne, że krwawi Pani po łyżeczkowaniu. Może to potrwać kilka dni, nawet do 2 tygodni. Jeśli jednak będzie Pani krwawić bardzo obficie i/lub długo, powinna Pani zgłosić się do lekarza. Oczywiście konieczna jest również kontrola niezależnie od krwawienia- termin powinna Pani już teraz ustalić ze swoim lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie!