Poronienie w 8 tygodniu ciąży a staphylococcus coagulase negative - dlaczego doszło do obumarcia płodu?

Witam! Mam 32 lata i stwierdzono u mnie PCOS. Po stymulacji C*** i F*** oraz inseminacji zaszłam w ciążę, jednak poroniłam w 8 t.c. (w czasie ciąży przyjmowałam luteinę dopochwowo i witaminy i czułam się bardzo dobrze). Na dwa tygodnie przed poronieniem wymiar płodu był ok 1 cm, zaś pęcherzyka ciążowego 1,25 cm - lekarz stwierdził, iż pęcherzyk jest zbyt mały, ale była akcja serca. Na kolejnej wizycie po 2 tygodniach okazało się, że płód obumarł i wkrótce potem poroniłam. W szpitalu po poronieniu wykonano badania: histopatologiczne płodu (Telae fetus partim in autolysis, Residua ovi in inflammationis purulenta Hbd ca10) oraz wymaz z kanału szyjki macicy (badanie w kierunku Mycoplasma ujemne, Badanie w kierunku Ureaplasma ujemne, wyhodowane drobnoustroje Staphylococcus coagulase negative ++).
Chciałabym się dowiedzieć co mogło być przyczyną zaburzenia wzrostu pęcherzyka ciążowego? Co oznaczają wyniki badań przeprowadzonych po poronieniu? Planuję starania o ciążę - czy wyhodowane drobnoustroje mogą przyczynić się do kolejnego poronienia?
Czy powinnam wykonać jeszcze dodatkowe badania przed rozpoczęciem starania o dziecko?
Ania

Witam serdecznie!

Bardzo mi przykro z powodu utraty ciąży. Niestety nawet 20% ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze jej trwania.

W Pani przypadku najbardziej prawdopodobną przyczyną obumarcia płodu jest infekcja wewnątrzmaciczna. Najprawdopodobniej doszło do jej wstąpienia z okolicy pochwy.

O infekcyjnym podłożu poronienia świadczy uzyskany wynik histopatologiczny, w którym rozpoznania zapalenie ropne.

W obecnej sytuacji powinna zgłosić się Pani do ginekologa, w celu rozpoczęcia leczenia infekcji bakteryjnej. Na wizytę proszę zabrać ze sobą wynik posiewu. Leczenie powinien także podjąć Pani partner. Przed podjęciem ponownych prób poczęcia wskazane jest powtórne, kontrolne wykonanie posiewu.

Kwas foliowy należy dalej suplementować.

Pozdrawiam