Poronienie zaśniadowe

Witam.
Trzy tygodnie temu poroniłam w 12tyg ciąży- wynik badania hisp-pat zaśniad częściowy, była to moja druga ciąża, pierwsza fizjologiczna, bez problemów - córeczka jest zdrowa ma 7latek. Beta spada, więc rokowania podobno są dobre, chociaż bardzo się boję.

Bardzo proszę o udzielenie informacji skąd to się bierze i co może być przyczyną? Czy powinniśmy wykonać z mężem jakieś badania w celu otrzymania odpowiedzi?
Z góry bardzo dziękuję za udzielenie informacji.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Zaśniad groniasty występuje w przypadku 1 na ok. 2000 ciąż. Do zaśniadu częściowego dochodzi wtedy, gdy komórka jajowa ulegnie zapłodnieniu dwoma plemnikami. Nie są poznane przyczyny tego stanu. Jednokrotne przebycie ciąży zaśniadowej zwiększa ryzyko ponownej ciąży obarczonej tą patologią do 1 na 76. Nie jest to bardzo wielkie ryzyko, tak więc istnieje duża szansa, że spokojnie donosi Pani kolejną ciążę. Nie musi Pani wykonywać z mężem żadnych badań, nie licząc oczywiście regularnej kontroli ginekologicznej (ze szczególnym uwzględnieniem kontroli spadku stężenia betaHCG we krwi).
Pozdrawiam serdecznie!