Poszerzony przewód Wirsunga a rak jajnika

Moja mama miała operację na raka jajnika z przerzutami, teraz już jest rok po operacji, ale niedawno była na USG jamy brzusznej i lekarz ją zaniepokoił, że coś jest nie tak. A mianowicie najbardziej tym: trzustka częściowo przesłonięta gazami, głównie głowa, niejednorodna, trzon o gr. 2 cm, przewód wirsunga poszerzony do 5 mm, w okolicy trzon/głowa złóg 7 mm w przewodzie Wirsunga, poniżej złogu przewód też poszerzony, ale okolica brodawki jest bardzo słabo widoczna. Proszę o wyjaśnienie mi tej sytuacji, co dokładnie się dzieje, co to w ogóle znaczy i czego się mam spodziewać?

Lek. Marta Hat

Witam! Przewód Wirsunga biegnie przez miąższ trzustki, zaczynając się od ogona trzustki. W końcowym odcinku zwykle łączy się z drogami żółciowymi tworząc przewód żółciowy wspólny. Funkcją przewodu Wirsunga jest wyprowadzanie soku trzustkowego do dwunastnicy. Poszerzony przewód Wirsunga zwykle towarzyszy ostremu lub przewlekłemu zapaleniu trzustki, czasem może być spowodowany obecnością kamienia wewnątrz przewodu. W przypadku mamy istotne są aktualnie odczuwane dolegliwości. Dodatkowo należy poszerzyć diagnostykę wykonując badania laboratoryjne, ewentualnie dokładniejsze badania obrazowe. Wyniki proszę skonsultować z chirurgiem. Pozdrawiam serdecznie!