Poszerzony układ komorowy w badaniu prenatalnym

Jestem w 22 tygodniu ciąży, po zrobieniu badań prenatalnych, okazało się, że układ komorowy jest poszerzony, rogi tylne komór bocznych ok.12 mm, objaw cytryny. Poza tym wszystko jest prawidłowe. Czy te poszerzenie oznacza wodogłowie? Czy może się to jeszcze ustabilizować?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rzeczywiście wynik badania wskazuje na wodogłowie, niestety, jest za mało danych, by określić jego nasilenie czy też przyczynę. Trudno powiedzieć, w jaki sposób sytuacja będzie się kształtowała, ponieważ jest wiele możliwych przyczyn wodogłowia w okresie prenatalnym - zarówno związane z wadami genetycznymi, jak i inne (izolowane oraz inne). Niezależnie od tego,  jest wskazane monitorowanie w badaniu usg - czy opisane zmiany postępują, zmiejszają się, czy też utrzymują się na stałym poziomie.

Prowadzący lekarz po dokładnym zebraniu wywiadu oraz na podstawie dalszego przebiegu ciąży, może zaproponować amniopunkcję w celu dokładniejszej diagnostyki lub inne badania prenatalne.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o badaniach prenatalnych.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!