Powiększenie moszny po usunięciu przepukliny pachwinowej

Witam, przed ponad 3 miesiącami przeszedłem operację usunięcia przepukliny pachwinowej (lewa strona) z wszczepieniem siatki. Już od pierwszych dni odnotowałem znaczne powiększenie się lewej strony moszny. Powiedziano mi, że to płyn gromadzący się w powrózku nasiennym i że po kilku tygodniach obrzęk ustąpi, jednak ciągle się on utrzymuje. Obrzęk zmniejszył się tylko nieznacznie i od tego czasu ma ten sam rozmiar (ok 3-4 razy większy niz prawa strona moszny). Wyglada to tak jakby nabrzmiało najądrze - czy możliwe jest, że to wodniak jadra, nabyty po zabiegu?

Dodatkowo w miejscu, gdzie nasieniowody "wchodzą" do moszny, wyczuwam na nich swego rodzaju niewielkie zgrubienie, jakby "węzeł" o przekroju nie większym niż 4-5 mm. Nie odczuwam dodatkowego bólu, jednak jądro po lewej stronie stało się o wiele wrażliwsze na dotyk niż prawe. Czy istnieje jakiś sposób, aby zlikwidować obrzęk? Czy konieczny może jest kolejny zabieg, czego wolałbym uniknąć... Pozdrawiam

Trudno mi określić co się obecnie dzieje bez bezpośredniego badania. Jeśli byłby to zwykły obrzęk jądra, to takowy z reguły ustępuje w przeciągu 1-2 miesięcy i to całkowicie po tego typu zabiegu. Prawdopodobnie, a czasami tak się staje, wytworzył się wodniak jądra jako dość częste powikłanie plastyki przepukliny pachwinowej. Radzę w tej sprawie ponownie udać się na konsultację do chirurga ogólnego albo urologa. USG jąder, moszny i powrózków nasiennych powinno jednoznacznie dać odpowiedź co z jądrem i czym jest ta drobna zmiana w powrózku nasiennym (węzły chłonne tam nie istnieją - może to jakieś drobne ognisko zwłóknienia albo wykrzepiały żylak powrózka nasiennego).