Powiększona i przekrwiona macica

Witam, po ostatnim badaniu okazało się, że mam przekrwioną macicę i powiększoną. Poza tym mięśniak wielkości 7 cm. Czekam na wynik cytologii. Lekarz poradził mi wycięcie jajnika wraz z trzonem macicy. Czy są jakieś metody ,które pomogłyby uratować macicę, spowodowałyby zmniejszenie mięśniaka?

Mięśniaki macicy leczy się zasadniczo operacyjnie. Czy operować zależy od: wielkości i szybkości powiększania mięśniaka, dolegliwości, które może powodować: anemia, krwotoczne miesiączki wpływające na jakość życia, problemy z oddawaniem moczu, stolca, bóle w podbrzuszu. Jeżeli operować ta jak: w zależności od wieku, wielkości i ilości mięśniaków, preferencji pacjentki - wyłuszczanie mięśniaków, czy wycięcie całej macicy. Leczenie farmakologiczne jest marginalnie stosowane - niedawno zarejestrowany preparat służy do przedoperacyjnego zmniejszania mięśniaków, zaś inne mogą powodować farmakologiczną menopauzę, ale nie powodują znikania mięśniaków. Jest jeszcze jedna metoda, tzw małoinwazyjna, pozwalająca na zachowanie macicy - jest to embolizacja tętnic macicznych - wykonywane w wybranych ośrodkach, przy bardzo restrykcyjnych wskazaniach i przeciwwskazaniach. Nie wiem, co może oznaczać Pani zdanie "przekrwiona macica". Nie wiem, dlaczego usuwać jajnik z powodu mięśniaków macicy, jeżeli ma Pani 42 lata.