Powiększone serce w RTG klatki piersiowej

Kilka dni temu zrobiłam rtg klatki piersiowej. Wyniki oglądał pulmonolog i stwierdził, że serce ma powiększone, a zdjęcie jest źle opisane. Zamierzam iść na echo serca, żeby potwierdzić diagnozę, ale zastanawiam się jak to możliwe, żeby jeden specjalista widział co innego jak drugi. Rok temu byłam w szpitalu (napadowe migotanie przedsionków) i robiono mi wszystkie badania, wszystko było w normie.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Czasem zdarza się, że interpretacja badania różni się w zależności od tego, jaki lekarz jej dokonuje. Wyjściem z takiej sytuacji może być przedstawienie zdjęcia trzeciemu lekarzowi.

Proszę jednak wziąć pod uwagę, że zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej pozwala jedynie na orientacyjną ocenę wielkości serca. Wystarczy na przykład, aby było ono wykonane nieprawidłowo pod względem technicznym, aby całkowicie prawidłowe serce wydawało się powiększone. Nie warto więc martwić się na zapas. Wykonanie kontrolnego badania echokardiograficznego rozwieje Pani wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie.