Powiększone węzły chłonne - czy to chłoniak?

Witam! Od kilku lat mam powiększone węzły chłonne na szyi po dwóch stronach. Po prawej jeden jest większy. Reszta jest mniejsza. Są raczej twarde, jak dotykam trochę się ruszają. Co roku powtarzam badania i wszystko jest dobrze. Lekarz rodzinny powiedział, że '' po prostu taka jest moja natura''. Czasem kłuje mnie w wątrobie od ok. miesiąca. Dodam, że trzy miesiące temu miałam CC i może to kłucie jest z tym związane? Po CC schudłam przez 2,5 miesiąca 17 kg i nie wiem czy to nie za dużo, może to ma jakiś związek z powiększonymi węzłami. Uważam, że lekarz powinien mi dać skierowanie na pobranie węzłów chłonnych do badań mam rację? Nie wiem czy mam się martwić... Proszę o odpowiedź... Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Węzły chłonne, szczególnie te na szyi, powiększają się często w przebiegu infekcji dróg oddechowych, nawet w przypadku ubytków w zębach. U wielu pacjentów, pozostają powiększone, mimo że infekcja się skończyła i nie jest to związane z patologią. W przypadku węzłów chłonnych ważna jest obserwacja, czy ich kształt się nie zmienia, jaką maja konsystencję. Warto w przypadkach wątpliwych wykonać USG.

Uczucie "kłucia" zazwyczaj jest związane z podrażnieniem nerwów np. klatki piersiowej - często u młodych matek, które często noszą swoje pociechy.

Co do spadku wagi, myślę, że powinna Pani o tym powiedzieć lekarzowi. Po ciąży u niektórych kobiet, szczególnie jeśli karmią piersią, ubytek wagi jest naturalny, u niektórych z kolei może być oznaką np. zaburzeń funkcji tarczycy. Jeżeli ma Pani także inne objawy jak np. uczucie poddenerwowania, kołatania serca, nadmiernym poceniu itp. to wtedy warto oznaczyć TSH (badanie to pozwala na wstępną ocenę tarczycy).

Pozdrawiam serdecznie