Powiększone węzły chłonne i wynik badania krwi

Witam. Mój 2,5-letni syn ma trochę powiększone węzły chłonne, czasami krwawi z noska. Zrobiliśmy mu morfologię z rozmazem, oto wyniki: CRP LATEX - ujemny, morfologia krwi obwodowej: Leukocyty- 6,6 (4,5-13,5); Granulocyty- 2,3 (2,0-7,8); Granulocyty% - 35,3 (40-60); Limfocyty - 3,7 (0,6-4,1); Limfocyty % - 56,1 (35-55); Erytrocyty -4,41 (4,00-5,40); Hemoglobina -12,3 (11,5-14,5); Hematokryt- 37,9 (37-45); Mcv- 86,0 (77-91); Mch- 27,9 (24-30); Mchc-32,5 (31-35); Rdw- 13 (11-14); Płytki krwi-325 (142-424); Mpv- 11,5 (0,0-99,8). Rozmaz krwi obwodowej metodą manualną: Granulocyty- 33 (40-65;) Eozynofile- 4 (1-5); Limfocyty- 62 (20-45); Monocyty- 1 (3-10). Badanie moczu prawidłowe. Lekarz stwierdził, że morfologia jest dobra. Mnie jednak martwią te powiększone limfocyty. Chciałam jeszcze zapytać, czy jest to normalne, gdy dziecko robi 3-5 kupek dziennie i puszcza bardzo śmierdzące gazy? Chcę zaznaczyć, że dobrze przybiera na wadze i miał robione badania kału na lamblie i jaja pasożytów i wynik to nieobecne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Pediatra ma rację, morfologia jest w zasadzie w normie, u dzieci do 6 roku życia występuje fizjologiczna przewaga limfocytów nad granulocytami. Być może te powiększone węzły są pozostałością po jakiejś przebytej ostatnio infekcji. Trzeba je obserwować czy się nie powiększają, ale póki co nie ma powodu do niepokoju. Co do ilości wypróżnień to o ile stolce nie są o nieprawidłowej konsystencji (luźne) to nie ma powodu do niepokoju. Można dziecku ograniczyć ilość węglowodanów zwłaszcza w postaci napojów i soków owocowych, dawać do jedzenia więcej warzyw i owoców, dodawać do różnych dań otręby pszenne, stosować probiotyki. To wszystko powinno pomóc uregulować pracę jelit. Pozdrawiam!