Powiększone węzły chłonne pod obiema pachami

Witam. Od około miesiąca zauważyłam, że mam powiększone oba węzły chłonne pod pachami. Faktycznie byłam chora i nie byłam u lekarza, leczyłam się dostępnymi lekami w aptece. Czy to może być powodem powiększenia węzłów? Moja siostra (bliźniaczka) także była chora i ma powiększony troszkę jeden węzeł chłonny pod pachą. Czy jest to poważne? I czy powodem faktycznie może być przeziębienie? Nie mam żadnych objawów typu ból głowy, gorączka itd. Byłam u lekarza pierwszego kontaktu, to kazał mi przez 5 dni dwa razy dziennie brać pewne ogólnodostępne tabletki na przeziębienie, niestety, to nic nie pomogło. Do jakiego lekarza powinnam się udać albo czy można jakimiś innymi lekami się "wyleczyć" bez konsultacji z lekarzem? Proszę o odpowiedź i z góry bardzo dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Węzły chłonne pachowe zazwyczaj nie ulegają powiększeniu w wyniku zwykłego przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Zakładam, że lekarz rodzinny Panią badał i stwierdził, że faktycznie chodzi o powiększone węzły, a nie np. zgrubienie tkanki gruczołowej piersi, która "wchodzi" do pachy (tzw. ogon Spence'a).

Ja w diagnostyce uzwględniłabym badanie USG piersi wraz z dołem pachowym, morfologię krwi z rozmazem, CRP oraz ocenę w kierunku infekcji wirusem EBV (mononukleoza).

Pozdrawiam serdecznie