Powiększone węzły pachwinowe i ich wpływ na płodność

Dzień Dobry:) Rok temu lekarz mi kazał robić usg bardzo często i napisał: obustronnie w pachwinach widoczne węzły chłonne, niektóre hypoechogenne, a inne z widocznymi wnękami - po str. lewej 16x6mm, po str. prawej do 18x8mm i 25x8mm do kontroli usg i dalszego postępowania wg wskazań klinicznych. Oczywiście, jak to facet, nie chodziłem do lekarzy i teraz pytam, czy coś to złego? I czy będzie to miało wpływ na płodność, dodam, że bardzo często choruję na węzły chłonne szyi i często mam powiększoną tarczycę i to jak choroba oraz problemy z migdałami. A węzły chłonne bardzo często. I to bardzo mocno powiększone jak piłeczka do tenisa, praktycznie za każdym razem jak dolegliwość wraca, ale do lekarza nie chodzę. Proszę o radę. Z góry dziękuję.

Zapewne w ten sposób reaguje Pan na stany zapalne w Pana organizmie. Najczęściej węzły chłonne w pachwinach są powiększone na skutek stanów zapalnych w zakresie dróg moczowo-płciowych (zapalenia aktywnego lub przebytego). I być może w Pana przypadku tak właśnie jest. Jednak skoro lekarz stwierdził, że należy często robić kontrolne USG, to takowe trzeba wykonywać zgodnie z zaleceniami. Takie powiększone węzły chłonne mogą także świadczyć o chorobie rozrostowej układu limfatycznego, dlatego warto byłoby jeszcze w tej sprawie skonsultować się najlepiej z hematologiem.