Powiększony węzeł chłonny a zakażenie HPV

Witam, swego czasu miałem problem z powiększonym węzłem chłonnym. Został wycięty do badania hist-pat, które wykazało nieswoiste odczynowe powiększenie. Ostatnio dowiedziałem się o zakażeniu HPV. Czy powiększenie mogło być spowodowane właśnie tym? Czy biopsja nie powinna w takim razie tego wykazać? Ponadto czy takie badanie hist-pat wyklucza np. przerzuty nowotworowe (np. z gardła, jamy ustnej itp.), czy mogło tego nie wykryć? Jak zadbać o dalszą profilaktyke jamy ust. w zwiazku z tym wirusem?

Węzły chłonne nie mogły być powiększone w wyniku izolowanego zakażenia HPV. Niestety iInfekcja wirusem HPV może w pewnych sytuacjach prowadzić do rozwoju raka. Wskazana jest wizyta u lekarza laryngologa lub chirurga szczękowo-twarzowego który oceni stan błony śluzowej i poinformuje o ewentualnym ryzyku oraz poinstruuje co robić dalej.