Powikłania po łyżeczkowaniu martwej ciąży

Witam!
Pisała pani, że nie podałam powodu wyłyżeczkowania szyjki macicy. Powód był spowodowany martwą ciążą w 10 tyg. Pisała Pani też, że obecne dzieci, które już mam nie są mojego męża, a to martwe dzidzi było właśnie męża, dlatego się martwię, czy po tym wyłyżeczkowaniu mogę mieć jakieś problemy z zajściem w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powikłaniem po łyżeczkowaniu martwej ciąży mogą być zrosty w macicy, grożące utratą drożności jajowodów. Można to stwierdzić specjalnym badaniem drożności jajowodów (HSG czy podczas laparoskopii). Myślę jednak, tak jak pisałam wcześniej, że jest obecnie nieco zbyt wcześnie by zakwalifikować Państwa jako parę niepłodną i wdrożyć pełną diagnostykę niepłodności. Tym bardziej, że zaszła Pani niedawno w ciążę oraz urodziła dwójkę zdrowych dzieci. Proszę więc o uzbrojenie się w cierpliwość i regularne ponawianie starań o kolejne dziecko.

Pozdrawiam serdecznie!