Co zrobić, by pozbyć się kleszczy z ogrodu?

W ogrodzie u mnie na drzewie znajdują się kleszcze. Ostatnio mój pies przyniósł kilka na powiece. Nie chcemy zapraszać znajomych na ogniska i grille, ponieważ boimy się o nich i o nas samych. Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? Mam jeszcze jedno pytanie - co powoduje nieleczona borelioza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

W przypadku kleszczy brak jest w Polsce danych o preparatach działających na otwartych przestrzeniach. Atakom kleszczy w ogrodach i na działkach można zapobiegać poprzez przestrzeganie zasad profilaktyki: noszenie odpowiedniej odzieży ochronnej, stosowanie na skórę repelentów (środków odstraszających kleszcze), dokładne oglądanie całego ciała po pobycie w lesie/ogrodzie.

Jeśli chodzi o naturalny przebieg choroby to przebiega on w 3 fazach:

Po zakażeniu pojawia się rumień wedrujący, któremu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne. U osób nieleczonych antybiotykiem objawy te ustępują samoistnie w ciągu 4-12 tygodni. Dalszy przebieg charakteryzuje się nawrotami oraz zmiennością nasilenia objawów a także przerodzeniem się w fazę przewlekłą. Występują wtedy przewlekłe zmiany skórne (przewlekłe zanikowe zapalenie skóry kończyn), zapalenie stawów, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów czaszkowych (zwłaszcza nerwu twarzowego), zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, rdzenia.