Poziom cholesterolu całkowitego i P-LCR podwyższone

mam pytanie zrobiłam sobie wyniki badań i wyszedł mi cholesterol całkowity 227 do tego p-lcr podwyższone. Czy ktoś mi powie co mi może być.

Lek. Bianka Małczuk

Witam. P-LCR jest jednym z parametrów opisujących płytki krwi. Przy interpretacji wyników badania krwi nie oceniamy parametru P-LCR niezależnie, lecz łącznie z innymi parametrami. Nieznaczne podwyższenie wartości nie ma istotnego znaczenia, zwłaszcza gdy pozostałe wyniki morfologii krwi są prawidłowe. Wartość cholesterolu całkowitego jest nieprawidłowa. Prawidłowy poziom cholesterolu całkowitego nie powinien przekraczać 200mg/dl, a w przypadku występowania cukrzycy lub chorób serca ta wartość powinna być jeszcze niższa. Podwyższone wartości mogą wynikać z występowania hipercholesterolemii rodzinnej, niedoczynności tarczycy, zespołu nerczycowego, chorób wątroby, przyjmowanych leków bądź też spożywania pokarmów o wysokiej zwartości tłuszczów. Przy ocenie poziomu cholesterolu całkowitego istotne są również wartości cholesterolu HDL i LDL. Zalecam konsultację u lekarza rodzinnego.