Poziom markera nowotworowego po operacji raka jajnika

Witam, moja mama zachorowała na raka jajnika w tym roku w lutym. Marker przed choroba 886, po operacji 79 po piątej chemi 5,2 i dwa miesiące po zakończonym leczeniu marker wynosi 6,1 czy to oznacza wznowe choroby? Czy marker może się delikatnie wahac, czy też zawsze powinien być taki sam?

Wyniki stężenia CA125 opisane przez Panią, wskazują pośrednio (należy uwzględniać całość łącznie z objawami, wynikiem badania lekarskiego, dodatkowych), że zastosowane leczenie jest skuteczne - rozpoznajemy remisję kliniczną. Oczywiście stężenie CA125 waha się w surowicy krwi, nigdy nie jest stabilne, stałe; zazwyczaj jeżeli nie ma wznowy choroby wartości oscylują od 0 do 20-35 U/ml. CA125 nie jest tylko i wyłącznie specyficzne dla raka jajnika - stwierdza się podwyższenie stężenie markera np. w stanach zapalnych, różnych. W przypadku nawet większego wzrostu stężenia CA125 nie będzie to jednoznacznie oznaczać wznowy - aby taką rozpoznać, trzeba wykonać inne badania, w tym obrazowe. Reasumując, na podstawie Pani opisu teraz jest dobrze, kolejne oznaczenia CA125 też będą inne, a różnice w zakresie 0-35 to cały czas ok.