Pozytonowa tomografia emisyjna przy raku piersi

Mam następujący przypadek: Moja mama zachorowała na raka piersi w ubiegłym roku, po operacji oszczędzającej i radioterapii otrzymuje lek Tamoksyfen. Ostatnio była na badaniu za pomocą analizatora rytmu serca. Wyniki miała poniżej normy, jej organizm jest bardzo wyniszczony. Zresztą mama źle się czuje i boli ją operowana pierś. Proszę o odpowiedź na pytanie, czy można zamienić lek Tamoksyfen na inny, bardziej skuteczny. Pytanie wynika z faktu, że są już informacje, że jest to lek rakotwórczy (organy innego rodzaju) oraz nieskuteczny w leczeniu raka piersi. Poza tym mam pytanie, dlaczego mama nie została skierowana na badanie pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), skoro zgodnie z rozporządzeniem w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej rak piersi kwalifikuje się do tego badania? I jak w takim razie można uzyskać skierowanie do badania?

Witam serdecznie!

Tamoksifen jest lekiem o uznanym zastosowaniu w raku piersi i jest zalecany w standardach. Jest to lek o działaniu blokującym receptory hormonalne i u osób o podwyższonym ryzyku rozwoju raka błony śluzowej macicy (np. z rozpoznanymi przerostami błony śluzowej macicy, krwawieniami z macicy) nie powinno się go stosować. Należy jednak podkreślić, że leki ogólnie stosowane w onkologii, czyli w leczeniu nowotworów (cytostatyki) z jednej strony uszkadzają komórki nowotworowe, ale z drugiej także np. komórki układu odpornościowego, a więc paradoksalnie mogą zwiększać ryzyko zachorowania na inny nowotwór w przyszłości. Obserwuje się to jednak po wielu latach od zastosowania leczenia i to w dużych dawkach (np. dzieci wyleczone z białaczki).
Jeżeli pacjentka źle toleruje tamoksifen, można zmienić lek na inny (np. inhibitory aromatazy). Więcej na ten temat w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-hormonoterapia

Nie bardzo rozumiem pojęcie analizatora serca. Czy chodzi o ekg, badanie echo serca czy może badanie holterowskie? Tamoksyfen nie jest raczej lekiem kardiotoksycznym, więc przyczyny pogorszenia stanu kardiologicznego można upatrywać np. w chorobie niedokrwiennej serca, miażdżycy itp. Wskazana byłaby zatem kontrola kardiologiczna, wykonanie dodatkowych badań.

Jeżeli chodzi o PET jest to badanie które stosuje się w przypadku raka piersi w określonej sytuacji: cytuję:

Zakres patologii diagnozowanych metodą PET jest zgodny z brzmieniem załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. Nr 139, poz. 1142 z późn. zm.), tj.:

9) rak piersi w celu przedoperacyjnej oceny zaawansowania w przypadku leczenia oszczędzającego przed biopsją, jeżeli MR wykazuje pojedyncze ognisko; lub

12) podejrzenie przerzutów do kości, jeżeli inne badania nie pozwalają zlokalizować ogniska nawrotu;

Nie jest to zatem badanie, które stosuje się do monitorowania wyników leczenia. Badania kontrolne są ściśle określone przez standardy i są to:

- kontrola u onkologa co 3-6 miesięcy w ciągu pierwszych 3 lat po zakończeniu leczenia, następnie 6-12 miesięcy przez 2 lata i potem co rok,
- pierwsza kontrolna mammografia powinna być wykonana po roku od diagnozy raka, nie wcześniej niż 6 miesięcy po zakończeniu naświetlań, następnie wg zaleceń lekarza - co 6-12 miesięcy,
- regularne kontrole u ginekologa (co najmniej raz na rok), przy stosowaniu leku należy zgłaszać lekarzowi każdy przypadek krwawienia z dróg rodnych,
- należy zgłosić się do lekarza w razie wystąpienia: duszności lub trudności w oddychaniu, uporczywych bólów głowy, wysypki na piersiach, wycieku z brodawki sutkowej, bólu kości, bólu w klatce piersiowej, nowych zgrubień/zmian w piersiach, bólu brzucha.

Pozdrawiam serdecznie