Pozytywne testy ciążowe i obfite krwawienie

Witam! Powinnam dostać miesiączkę 26 lipca, ale jej nie dostałam, więc po paru dniach (28 lipca) zrobiłam test ciążowy, który wyszedł pozytywnie (druga kreska bardzo słaba, ale widoczna). 31 sierpnia, we wtorek, dostałam lekkie ciemnoczerwone plamienia. Tego samego dnia zrobiłam drugi test ciążowy, który też wyszedł pozytywnie. W sobotę zaczęłam krwawić jak podczas miesiączki. Czy możliwe jest, że byłam w ciąży i poroniłam czy też te dwa testy mogły się mylić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Dwa testy nie myliły się - zaszła Pani w ciążę. Trudno powiedzieć, czy krwawienie oznacza komplikacje w ciąży, czy jest elementem jej fizjologicznego przebiegu. Niektóre kobiety doświadczają krwawień w pierwszym trymestrze, szczególnie w okresie spodziewanych miesiączek, i nie oznacza to, że z ciążą jest coś nie tak. Jednak obfite krwawienie wskazuje raczej na wczesne poronienie, które są stosunkowo częste i nierzadko mylone z opóźnioną miesiączką. Nawet jeśli jednak Pani poroniła, to potrzeba trochę czasu, by poziom hormonu beta HCG spadł do poziomu niewykrywalnego dla testów ciążowych, które w tej sytuacji przez pewien czas będą dawać wyniki pozytywne. Radzę Pani umówić się na wizytę do lekarza ginekologa połączoną z badaniem USG. Oprócz tego proszę niezwłocznie wykonać badanie poziomu hormonu beta HCG z krwi i powtórzyć je po dwóch dniach. Połączenie tych dwóch rodzajów badań powinno dać w miarę pewną odpowiedź co do Pani obecnego stanu. Pozdrawiam serdecznie!