Pozytywny test ciążowy a półpasiec

Witam, około 15-16.08 miałam owulację i staraliśmy się z mężem o dziecko, 17 odkryłam, że mam półpaśca, badania z krwi i moczu nie wykazały ciąży - trochę wcześnie. Pani doktor przepisała mi paracetamol i neosine. Dzisiaj jest 3 września, nie dostałam miesiączki, zrobiłam dwa testy i wychodzi na to, że jestem w ciąży. Bardzo się martwię bo nie wiem jak to może odbić się na dziecku. Proszę o informacje.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Bez wątpienia niebezpieczne dla dziecka jest rozwinięcie się półpaśca w pierwszych tygodniach ciąży. Wtedy właśnie istnieje największe ryzyko trwałego uszkodzenia płodu. Przezłożyskowe zakażenie wirusem VZV może spowodować u dziecka groźne wady w rozwoju. Leczenie kobiet w ciąży, chorujących na półpaśca, w zasadzie nie różni się niczym od sposobów kuracji innych osób. Najczęściej stosuje się leczenie objawowe, na przykład w postaci smarowania zmian skórnych tłustym kremem lub zażywania środków przeciwbólowych. Kobiety w ciąży powinny jednak pamiętać, że nie należy zażywać żadnych leków bez konsultacji z lekarzem nawet wtedy, gdy są one dostępne bez recepty.