Pozytywny wynik testu ciążowego a plamienia

Witam, w poniedziałek 15.07 zrobiłam test ciążowy z apteki, wynik pozytywny. Następnie zrobiłam badanie krwi na beta HCG, które wyszło 60 mlu/ml. Poszłam do ginekologa, który jednak na USG nie zobaczył pęcherzyka, powiedział że z badań krwi wynika, że jestem w ciąży, ale na badanie USG jeszcze za wcześnie. W piątek dostałam plamień, dlatego postanowiłam zrobić następne badanie krwi, jednak zrobiłam je w innym laboratorium, wynik wyszedł 6,3 mlu/ml. W niedziele natomiast zrobiłam kolejny test ciążowy, który wyszedł negatywnie. Proszę o odpowiedź, bo już sama nie wiem co robić. Jesteśmy z mężem cali w nerwach, że jednak nie jestem w ciąży.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Z całą pewnością zaszła Pani w ciążę, co potwierdził test ciążowy oraz dwa badania poziomu hormonu bHCG z krwi. Wygląda jednak na to, że doszło do poronienia na bardzo wczesnym etapie - stąd spadający poziom hormonu oraz negatywny wynik ostatniego testu. Takie poronienia na wczesnym etapie ciąży są dość częste, częstsze niż nam się może wydawać. Wiążą się najczęściej z wadami genetycznymi lub rozwojowymi zarodka, powstającymi w sposób losowy. Na skutek tych wad zarodek przestaje się rozwijać na pewnym etapie, obumiera i zostaje wydalony z macicy, co mogła Pani prawdopodobnie obserwować jako plamienia. Obecnie nie ma raczej żadnego zagrożenia dla Pani zdrowia, może Pani również ponownie starać się o dziecko gdy powróci regularny okres. Proszę jedynie odnotować to zdarzenie, tak by móc o nim poinformować lekarza, jeśli w przyszłości będzie Pani miała problemy z poronieniami lub niepłodnością. Pozdrawiam serdecznie!