Pragnę zajść w ciążę - czy powinnam zrobić jakieś badania?

Witam, urodziłam synka przez cięcie cesarskie i teraz po dwóch latach pragniemy mieć drugie dziecko, jednak... staramy się już kilka miesięcy i nic. W pażdzierniku miałam usuniętą cystę, która była w wardze sromowej widoczna gołym okiem. Zabieg się udał, jest wszystko OK. Cykle mam w sumie reguralne, co 28 - 30 dni. Czy mam zrobić jakieś badania, a jeżeli tak, to jakie? Od kilku miesięcy przyjmuję też kwas foliowy. Bardzo proszę o radę i pomoc. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Proszę  nie przejmować się tak bardzo niepowodzeniami w poczęciu dziecka - para zdrowych ludzi może starać się bez skutku o dziecko nawet do roku, i nie jest to patologia. Za staranie się uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu. Dopiero, gdy minie rok, trzeba poszukać pomocy lekarza.

Jest już Pani matką - więc możemy wykluczyć wady anatomiczne, pierwotną nieprawidłowość budowy i funkcji gonad (zarówno Pani, jak i Pani męża). Przyczyną kłopotów z zajściem w ciążę mogą być zaburzenia hormonalne u Pani, pogorszenie jakości spermy Pani partnera oraz czynnik psychiczny (może się Pani obawia kolejnej ciąży i ewentualnej konieczności wykonania cięcia cesarskiego, itp...). U Pani należałoby wykonać badania poziomów hormonów (prolaktyna, testosteron, LSH, FSH...) - warto dostać się pod opiekę dobrego ginekologa, który zleci odpowiednie badania, a następnie oceni je, i ewentualnie wdroży terapię hormonalną. Dobrze byłoby też zbadać jakość spermy Pani partnera (laboratorium, w którym można dokonać tego badania wskazać może ginekolog, urolog, lekarz rodzinny). Gdyby wyniki odbiegały od normy, Pani partner powinien udać się do urologa.

Pozdrawiam!