Prawdopodobieństwo ciąży a pierwsze jej oznaki

Witam, 3 miesiące temu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. Dodam, że było to dwa dni przed miesiączką. Od tego czasu, mimo że pojawia się miesiączka, to jest krótsza niż zwykle i krwawienia mniej obfite (2-3 dni krwawienia). Zrobiłam trzy testy ciążowe i wynik był negatywny. Mimo to zauważyłam lekkie powiększenie brzucha, w dodatku jest twardszy i odczuwam ból w dole podbrzusza. Moje piersi się powiększyły, mam większy apetyt i miesiąc temu miewałam silniejsze zawroty głowy. Moje żyły stały się bardziej widoczne, a sutki ciemniejsze. Moja cera stała się bardziej przetłuszczona i pojawiły mi się krostki, z którymi nigdy wcześniej nie miałam problemu. Czy możliwe żebym była w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Wszystkie objawy, o których Pani pisze, mogą być objawami ciąży. Nie napisała Pani, kiedy zrobiła testy ciążowe oraz czy współżyła w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Nie można wykluczyć, że w momencie wykonywania testów nie była Pani jeszcze w ciąży, a zaszła później lub też, że ciąża była jeszcze na tyle wczesna, że domowy test nie był w stanie jej wykryć. Proszę powtórzyć test ciążowy lub wykonać badanie poziomu hormonu bHCG we krwi. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że doszło u Pani do jakiegoś rodzaju zaburzeń hormonalnych. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, może się Pani zdecydować na diagnostykę w kierunku zaburzeń hormonalnych u lekarza endokrynologa. Niewykluczone również, że ze względu na silny strach przed niechcianą ciążą jest Pani bardzo uwrażliwiona na wszelkie potencjalne jej oznaki i wyszukuje je u siebie nieco "na siłę". Pozdrawiam serdecznie!