Prawdopodobieństwo ciąży mimo trzech negatywnych wyników testów ciążowych

Witam!

Mam pytanie. 19 stycznia miałam stosunek bez zabezpieczenia, po 10 dniach po stosunku zrobiłam test - wyszedł negatywnie. Po nim 3 marca wystąpił okres. Po okresie zrobiłam drugi test - wyszedł negatywnie. Jednak w terminie następnej miesiączki wystąpiło plamienie, po nim, zaniepokojona znów zrobiłam test (trzeci). Wyszedł negatywnie, był to 50. dzień po stosunku. Czy jest możliwe, że jestem jednak w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli w przeciągu kilkunastu dni przed wykonaniem ostatniego testu ciążowego nie współżyła Pani bez zabezpieczenia, to nie ma możliwości, by była Pani w ciąży przy negatywnym wyniku. Czasem testy z moczu dają wynik fałszywie negatywny, jeśli wykona się je zbyt wcześnie, nawet w terminie spodziewanej miesiączki. Jeżeli jednak minęło 50 dni, to z pewnością wynik testu jest wiarygodny. W przyszłości, jeśli będzie Pani chciała wcześnie ocenić, czy mogło dojść do zapłodnienia, proszę wykonać test z krwi (badanie stężenia beta HCG we krwi, dostępne praktycznie w każdej przychodni), który daje wynik pozytywny ok. 10 dni po poczęciu.

Pozdrawiam serdecznie!