Prawdopodobieństwo IUGR u 36-latki, której jest w czwartej ciąży

dzień dobry jestem w 12tyg.c,wczoraj byłam na badaniu usg,z programu badań prenata.to moja 4c lekarz stwierdził że jestem w grupie wysokiego ryzyka wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu,dodam że mąż ma 1,62wz i ja też mam tyle wzrostu co mąż,wszystkie moje dzieci rodziły się zdrowe i o czasie z wagą 3000kg,3200,i 3200kg jakie są szanse żę akurat przy tej ciąży wystąpi IUGR?ponieważ poważnie zaczynam się bać,dziękuję.

Witaminy w ciąży

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Czynniki wpływające na wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu płodu mogą być pochodzenia matczynego, łożyskowego lub pierwotnie płodowego. Czynniki predysponujące matczyne to niska masa ciała, niski status społeczny, palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zakażenia cytomegalowirusem oraz choroby powodujące niewydolność łożyska (nadciśnienie indukowane ciążą – PIH, cukrzyca, kolagenozy) powodują najczęściej asymetryczny IUGR (podobnie przewlekłe oddzielenie łożyska). Czynniki płodowe to trisomia 18 pary chromosomów i inne zaburzenia genetyczne i chromosomalne. Czynniki teratogenne powodują najczęściej symetryczne zahamowanie wzrostu wewnątrzmacicznego płodu. W symetrycznym IUGR występuje większa częstość występowania zgonów płodów i noworodków, bezpośrednie powikłania zamartwicy i wolniejszy rozwój fizyczny i psychiczny.