Prawidłowa diagnoza?

Oto wyniki krwi mojego 5-miesięcznego synka: WBC 8,9, RBC 5,23, HGB 12,3, HCT 37,1, MCV -70,9, MCH -23,5, MCHC 33,2, PLT 336, LYMPH% +70,4, LYMPH# +6,3, RDW-CV 12,0, PDW 11,3, MPV 9,5, P-LCR 21,6, posiewowe 12%, eorytofile (czy coś takiego) 7%, monocyty 1%, limfocyty 80%. Z tych badań lekarka stwierdziła, że synek ma niedobór żelaza (MCV i MCH ujemne) i przepisała mu żelazo, oraz że ma uczulenie na białko mleka krowiego (że za dużo tych eorytofile czy jakoś tak 7%) i kazała przejść na mleko hypoalergiczne. Czy ta diagnoza jest trafna? I czy naprawdę powinnam zmienić mu mleko? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. Dodam tylko, że synek ma wrodzoną wadę serca VSD.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Na podstawie podanych przez Panią wyników można rozpoznać niedokrwistość mikrocytarną niedobarwliwą (niski poziom MCH i MCH). Wielkość krwinki wg zamieszczonych przez Panią wyników, jest obniżona. Przyczyną tego radzaju niedokrwistości jest niedobór żelaza, stąd decyzja lekarza o suplementacji żelazem u Pani syna. Mleko hypoalergiczne jest wskazane w alergiach pokarmowych, najprawdopodobniej po jego zastosowaniu, zaobserwuje Pani poprawę stanu dziecka.