Prawidłowa długość szyjki macicy i luteina w ciąży.

Witam. Po otrzymaniu odpowiedzi od Pani Mai Sidor skontaktowałam się z lekarzem, który zalecił mi wizytę w izbie przyjęć szpitala (chodziło o twardnienie brzucha w 21. tygodniu ciąży). Z przeprowadzonych badań (KTG, USG dopochwowe, USG przez powłoki brzuszne) lekarz stwierdził, iż utrzymujące się trzydniowe skurcze (na KTG także wyszły) nie zagroziły maluszkowi oraz że szyjka macicy jest bezpiecznie długa (u mnie 36 mm). Nie zdecydowano się na pozostawienie mnie w szpitalu, a jedynie przepisano No-spę (3x1 tabl.) oraz luteinę (2x2 tabl. dopochwowo), zalecono mi oszczędzanie się oraz kanapowo-łóżkowy tryb życia. Moje pytanie brzmi: czy moja szyjka macicy faktycznie jest długa, wyczytałam, że norma to 38-42mm, oraz jak długo powinnam brać ową luteinę? Niestety nie dopytałam o to (chyba za dużo wrażeń). Dodam jeszcze, że lekarz zalecił wizytę w szpitalu, jeśli do środy mi nie przejdzie.

Witam serdecznie.
Długość szyjki macicy jest w dolnej granicy normy. Jednak rzadko zdarza się, aby szyjka macicy była odpowiednio długa. Wraz z trwaniem ciąży szyjka ulega skróceniu. Ważne jest, aby ujście wewnętrzne szyjki macicy było zamknięte. Trudno też określić, jaką wcześniej szyjka miała długość. Kolejne badanie USG pozwoli na określenie, czy ulega ona skróceniu czy też ma tę samą długość. Powinna Pani zastosować się do zaleceń lekarskich.
Lek, który Pani otrzymała proszę brać do kolejnej wizyty u ginekologa.
Pozdrawiam.