Prawidłowy poziom estradiolu w menopauzie

Witam. Mam 48 lat, od końca października nie miałam okresu. Zrobiłam test menopauzalny - wynik był negatywny. Na początku lutego zrobiłam badania poziomu hormonów: FSH 30,09 mlU/ml, estradiol 380 pg/ml i hormony tarczycy (wynik w normie). Czy w okresie menopauzy może być taki poziom estradiolu? Wcześniej brałam tabletki antykoncepcyjne - do sierpnia, po tabletkach było krwawienie, później po 52 dniach (myślałam, że to spowodowane odstawieniem tabletek) i następnie po 26 dniach. Czy to już menopauza? Czy powinnam jeszcze stosować antykoncepcje i czy mogę wrócić do tabletek? Dziękuję A.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Okres menopauzy nie posiada określonych ram czasowych. Łatwiej jest mówić o okresie okołomenopauzalnym, czyli od początku wystąpienia objawów do faktycznego zaprzestania funkcji rozrodczej co może trwać nawet kilka lat. W trakcie tego okresu dochodzi do stopniowego wzrostu hormonów przysadki (FSH oraz LH) i obniżania poziomu estradiolu. U Pani poziom FSH jest już wyższy niż u kobiet miesiączkujących regularnie, aczkolwiek poziom estradiolu jest nadal wysoki, co nie wyklucza kolejnych krwawień, a także cykli owulacyjnych.

Konieczna byłaby konsultacja ginekologiczna, z oceną USG macicy i grubości błony śluzowej macicy, a także ocena piersi (po 40 roku życia co 2 lata mammmografia). Na podstawie tych badań lekarz zadecyduje, czy można u Pani dalej stosować antykoncepcję hormonalną, ponieważ tak jak wspomniałam wcześniej, może zaistnieć jeszcze owulacja, a tym samym możliwość zajścia w ciążę.

Pozdrawiam serdecznie