Prawidłowy wzrost u 5-letniego dziecka

Witam. Chciałbym zapytać o wzrost dziecka. Mój synek 5,5 roku, ma 108 cm i jedynie ok. 16 kg wagi. Mierzę go regularnie i mieści się raczej w najniższym przedziale na siatce centylowej. Zaznaczam, że ja mam 180 cm, moja żona ok. 168 cm, dziadkowie tez raczej wysocy. Czy powinienem się martwić jego wzrostem? Czy robić jakieś badania specjalistyczne? Zaznaczam, że takie ogólne badania krwi ma dobre. Proszę o jakieś wskazówki. Grzegorz
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Według siatek centylowych zarówno wzrost jak i masa dziecka oscylują około 3 centyla. Oznacza to, że dziecko rozwija się proporcjonalnie, ale wzrost i masa ciała są zbyt niskie w stosunku do wieku. Podane przez Pana wartości sugerują konieczność konsultacji endokrynologicznej - warto ocenić rozwój dziecka.