Pretensje ojca i ataki złości po spożyciu alkoholu a znęcanie

Dzięń dobry.Od 20-stu lat mój ojciec ma do wszystkich pretęsje że stracił oko,a to była jego wina,ponieważ się pobił. No i się zaczeło. Zaczoł nas wyzywać[od różnych h.. k...] gdy tylko wypił alkochol ,mówł że jak nie będzie po jego mysli to wylądujemy pod mostem.Gdy powie mu się prawde to mało nie wyjdzie z siebie, od razu się wścieka. Czasem przyszła sąsiadka zapytać co się u nas dzieje. Czy to jest znęcanie?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Jeżeli Pani/Pana ojciec dopuszcza się takich zachowań, jak: wyzywanie, poniżanie, straszenie, grożenie, krzyki, obelgi, to jak najbardziej są to sposoby psychicznego znęcania się nad rodziną. Zdaję sobie sprawę, że Pana/Pani ojciec może mieć żal, że stracił oko, może być mu trudno pogodzić się z kalectwem, ale nie ma prawa obarczać winą rodzinę za to zdarzenie i wyżywać się na Państwu emocjonalnie. Do tego dochodzi problem alkoholowy Pana/Pani ojca. Jeżeli sytuacja rodzinna jest trudna, możecie Państwo zgłosić sprawę na Niebieską Linię. Pomocy dla siebie możecie również szukać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Zachęcam też do przeczytania artykułów: Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, Znęcanie się nad rodziną, Znęcanie się psychiczne i fizyczne, Przemoc psychiczna w rodzinie, Przemoc domowa.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Dzień Dobry,

Mam mało informacji..., z tego opisu mogę wnioskować, że jest przemoc werbalna.

Sugerowałabym poszukać porady w Poradni zdrowia psychicznego, w ramach NFZ-tu, lub prywatnie albo poprosić o pomoc doraźną w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Warszawie, gdzie bezpłatnie, całodobowo, telefonicznie lub osobiście można otrzymać profesjonalną pomoc doradczą.

Życzę wszystkiego najlepszego,
Irena Mielnik-Madej