Prężenie się i stękanie u miesięcznego noworodka

czemu miesięczny noworodek karmiony piersią cały czas się pręży i stęka jak by nie mógł zrobić kupki. Jeżeli pomasuje mu się brzuszek i ono się załatwi, jest spokój 20 minut i znowu to samo. Stęka i popłakuj nawet przez sen a przez to bardzo mało śpi. Dostaje espumisan ale to chyba nie pomaga.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jest to zachowanie fizjologiczne, które nie powinno budzić niepokoju.
Noworodki robią średnio 8 do 12 kup na dobę. Podczas defekacji dorosły człowiek wykorzystuje tłocznie brzuszną, która u niemowlaków nie jest jeszcze wykształcona. Z biegiem czasu, jak mięśnie będą coraz mocniejsze fizjologia przestanie kosztować dziecko aż tyle wysiłku.

Witam. Moze to być kolka jelitowa. Dolegliwości polegają na napadowym niepokoju i długotrwałym płaczu z podkurczaniem nóżek i zwiększeniem ilości gazów jelitowych.Jeszcze inna przyczyną mogą być zaparcia.Radziłabym skonsultować to z lekarzem. Pozdrawiam