Problem interpersonalny związany z niską samooceną

Problem interpersonalny... tak. związany z niską samooceną narzuconą przez otoczenie w tym przecież lekarze ani psycholodzy nie pomogą, tylko posiadanie przyjaciół, dlaczego lekarze proponują porady specjalistyczne, społeczeństwo powinno postarać się mądrze wychowywać młode pokolenie żeby takich stanów nie było albo żeby się objawiały w minimalnym stopniu!!!! wizyty nic nie pomogą osobom wycofanym, specjaliści nie stanowią nawet namiastki prawdziwej bliskości z drugą osobą! Proszę mi wyjaśnić

Witam,

Prawdą jest, że specjaliści nie są po to, by zastępować bliskie relacje z innymi ludźmi. Są po to, by człowiek, który z jakiś powodów, nie mógł nauczyć się ich w swoim życiu lub rozwinąć w pozytywny dla siebie sposób, mógł je teraz zbudować. Psycholodzy czy psychoterapeuci mogą wesprzeć osoby wycofane w rozwijaniu umiejętności, które potem mogą wykorzystać w kontaktach z innymi ludźmi, by tworzyć satysfakcjonujące związki. Pomagają także osobom z niską samooceną spojrzeć na siebie bardziej pozytywnie, docenić siebie, także poprzez doświadczenie, jakie zdobyły funkcjonując w bardzo trudnych sytuacjach.

Pozdrawiam
Ewa Czernik

Mgr Magda A. Pytlok

Witam serdecznie!

Osiągnięcie prawidłowej samooceny może być wspomagane przez psychoterapeutę lub psychologa, czy w pewnych sytuacjach nawet coacha. Nie wiem kto w opisywanej przez Panią sytuacji jest osobą potrzebującą pomocy ale być może jeśli wierzy Pani bardziej w korygującą moc społeczeństwa to rozwiązaniem jest terapia grupowa. Stanowi ona swoistą grupę osób, które obdarzają się nie tylko wsparciem, ale również dają przestrzeń do bezpiecznego wyrażania siebie.
Zgodzę się za to z Panią, że relacja z terapeutą czy psychologiem nie niesie ze sobą bliskości czy czułości. I nie powinna.

Pozdrawiam.