Problem z alkoholem - jak mogę pomóc mojemu chłopakowi? czy jest sens trwać w tym związku?

Witam! Mam 21 lat, mój facet 24. Od 4 lat jesteśmy razem. Nie wiem co zrobić, aby on w ogóle nie pił albo robił to z umiarem i sporadycznie... Problem polega na tym, że czasami się upija i pije piwo jak dla mnie za często. Bywało tak, że gdy przychodził po mnie wieczorem na uczelnię - ja prowadziłam go do domu, parę razy przewrócił się na chodnik. Tłumaczył później, że "tak to jakoś wyszło", że "spotkał kolegę", że "ciężko w pracy i musi odreagować", "czy nie wolno mieć kolegów?". Wcześniej widzieliśmy się tylko na weekendy, bo pracował w delegacji i takie akcje i kłótnie mają miejsce co dwa tygodnie, kiedy jestem właśnie na zajęciach. Parę razy obraził mnie, czego później nie pamiętał. Bywa agresywny, ma swoje fochy. Chociaż ostatnio było parę chwil spokoju...i on ostatnio jest bez pracy. Kiedy jest sam ze mną umie przeżyć wieczór bez piwa - nie pije wtedy, ale kiedy jego "przyjaciel" przyjeżdża jest inaczej...zaczyna pić, łazi z nim po nocach. Ciągle z nim rozmawiam, że sprawia mi tym przykrość, że boję się iść na zajęcia przez niego, że nasze kłótnie powodowane są właśnie przez alkohol. Widzi, że płaczę z tego powodu. Kiedy powiedziałam mu, że jak ma problem to trzeba sięgnąć po pomoc z zewnątrz i że nie potrafi odmówić napicia się - wtedy właśnie odmówił, gdy byliśmy na domówce u siostry. Lecz ogólnie obiecuje poprawę bez rezultatu... Mówiłam mu, że będziemy musieli się rozstać jak tak dalej będzie. Dla niego wypicie piwa codziennie czy w tygodniu to nie problem, a mi to przeszkadza i on o tym przecież wie... zmienił się ostatnio. Nie mam już siły na to, na te nic nie dające rozmowy. Zastanawiam się czy warto w tym trwać...i czekać że to się zmieni. (Papierosy dopiero po 3 latach przestał palić). To alkoholizm czy brak zajęcia? Mogę mu jakoś pomóc? Nie wiem co robić...

Pytanie zadane 24-02-2011r. o 22:10
mgr Magdalena Boniuk porady udziela mgr Magdalena Boniuk

seksuolog, psycholog, terapeuta młodzieży, dorosłych i rodzin.

Porada eksperta

Witam,
Nikomu nie można pomóc, jeżeli sam nie oczekuje i nie poszukuje takiej pomocy.
Z tego co zrozumiałam, to dla Ciebie alkohol spożywany przez chłopaka jest problemem, a nie dla niego.
Jeżeli chcesz oczekiwać zmiany, to powinnaś ustalić konkrety. Jakiej zmiany, dokładnie kiedy ma nie pić, jak często ewentualnie może i ile. Sprawdzisz czy dotrzymuje słowa (jeżeli w ogóle takowe da) i trzyma się zasad.
Jeżeli nie, to sytuacja powinna być dla Ciebie jasna.
W powyższym układzie bycie z tym chłopakiem oznacza, że będziesz musiała tolerować takie jego zachowanie.
Zastanów się jednak dobrze, ponieważ regularne picie alkocholu powoduje postępujące zmiany w zachowaniu pijącego. Jeżeli teraz już bywa agresywny, to prawdopodobnie przy dalszym piciu agresja będzie coraz większa.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Psychologia »

Komentarze (1)

Wyloguj
~obserwatorka
~obserwatorka

Witaj
Moja siostra ma męża alkoholika, na początku ich związku pił od czasu do czasu to trwało kilka lat obecnie nie pracuje zalewa się do utraty przytomności. Siostra z trudem utrzymuję rodzinę ma coraz więcej długów, w których tonie pomagam jej jak mogę, a jej mąż podobnie jak twój chłopak nie potrafił i nie potrafi odmówić kolegom.
Masz trudną decyzję do podjęcia, niestety musisz sama zadecydować, mogę jednak dodać , że ja nie zastanawiałabym się nawet chwili jeśli nie zależy mu na waszym związku to niech pije z kolegami od czasu do czasu skoro nie widzi jak cierpisz z tego.


Pozdrawiam
Alicja

Odpowiedz

Porady ekspertów

Jak uwolnić się od alkoholizmu?

  Witam, ma 19 lat i odczuwam, że przesadzam z alkoholem. Urwał mi się kilka razy film,...

mgr Magdalena Pikulska Porady udziela mgr Magdalena Pikulska psycholog, pracuje w Gabinecie Psychologicznym w Krakowie.
Co to jest efekt sufitowy?

W artykułach dotyczących alkoholizmu pojawia się często pojęcie efektu sufitowego. Co...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Jak pomóc bratu-alkoholikowi na detoksie?

Witam! Nie wiem od czego zacząć... Mój brat od czterech miesięcy mocno nadużywał alkoholu....

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Czy mój partner jest alkoholikiem?

Witam, mój narzeczony niemal codziennie sięga po alkohol (średnio 2 lub 3 piwa dziennie)....

lek. Agnieszka Jamroży Porady udziela lek. Agnieszka Jamroży psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Jak poradzić sobie samodzielnie z pragnieniem picia?

Mam 16 lat, jestem dziewczyną. Od pewnego długiego czasu czuję się samotna i rozbita. Nikomu...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Mam 16 lat i chcę przestać pić

Mam 16 lat, jestem dziewczyną. Od dłuższego czasu spożywałam alkohol często na imprezach albo...

mgr Magdalena Brudzyńska Porady udziela mgr Magdalena Brudzyńska psycholog, autorka wielu publikacji poświęconych psychologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij