Problem z miesiączką - czy powinnam zmienić tabletki?

Witam, postanowiłam zaczerpnąć rady specjalisty. A więc, mam 19 lat i jestem kobietą. Od dwóch lat biorę regularnie tabletki antykoncepcyjne. Na poczatku brałam y*********, ale później zaczęłam zażywać r******** i biorę je w dalszym ciagu... a chodzi mi o to dokładniej, co się dzieje: otóż w tamtym miesiącu powinnam dostać miesiączkę i jej nie dostałam w planowanym dniu, spóźniła mi sie dwa tygodnie (a zawsze miałam ją regularnie co do dnia!) i była strasznie bolesna, gdzie nigdy wcześniej nie czułam, że ją w ogóle mam. W tym miesiącu również mi się spóźniła, ale półtora tygodnia i jest bolesna, ale to bardziej przypomina silniejsze plamienie niz miesiączkę. Czy powinnam zmienić tabletki?? Może zrobić test ciążowy?? Tylko nie wiem, czy podczas tego plamienia można?? Proszę o odpowiedź. POZDRAWIAM!!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Niestety bez badania ginekologicznego nie będzie można określić przyczyny Pani dolegliwości. Ze względu na niereuglarne plamienia sugerowałabym wykonać test ciążowy. Plamienia nie są przeciwskazaniem do jego wykonania, gdyż wykrywany przez niego hormon wydzielany jest przez kosmówkę, jedną z błon płodowych.
O zmianie tabletek antykoncepcjnych zawsze decyduje lekarz prowadzący. Z tego też względu, po uzyskaniu negatywnego wyniku testu proponuję umówić się na wizytę u ginekologa.
Pozdrawiam.