Problem z miesiączkami

Ostatnio mam problem z miesiączką, dodam że brałam tabletki antykoncepcyjne od lutego do końca lipca tego roku. Po odstawieniu tabletek miesiączka wróciła normalnie po ok 28 dniach. Czyli tak jak zazwyczaj, ale w listopadzie 10-18 miałam bardzo obfitą miesiączkę. Krwawienie było na tyle silne że cały czas mi przesiąkał i tampon i podpaska. Co pół godziny musiałam wymieniać i ubrania zmieniać. Byłam wyczerpana, i przy większym wysiłku czułam jak coś ze mnie wychodzi, i były to ok. 5 cm skrzepy, ale nie wiem jak to nazwać poprawnie.

Byłam u lekarza ale lekarka powiedziała mi tylko tyle żebym nie panikowała i że to normalne (dodam, że mieszkam za granicą). Ból brzucha był przy tym okresie niesamowity, że żadne leki nie pomagały. Półtorej tygodnia później zaczęłam plamić krwią przez około 2 dni, a potem zaczęło mi się krwawienie, czyli w sumie dwa tygodnie po ostatnim okresie i trwa już 9 dni, i końca nie widać. Niestety nie mam tutaj możliwości pójścia do ginekologa, a do kraju szybko nie wrócę. Nie mam pojęcia co robić. Martwi mnie to i wyczerpuje psychicznie i fizycznie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie sprecyzowała Pani, czy miała Pani miesiączki również po tej pierwszej, która nastąpiła ok. 28 dni po odstawieniu tabletek. Jeśli nie, to znaczy że mogła Pani zajść w ciążę i krwawienie w listopadzie związane mogło być z poronieniem. Skoro teraz ponownie Pani krwawi, to prawdopodobnie nie było ono kompletne (macica nie oczyściła się całkowicie).

Wskazane może być łyżeczkowanie jamy macicy, aby krwawienie nie przedłużało się i nie doszło do zakażenia. Jeśli miesiączki pojawiały się regularnie aż do tej listopadowej, obfitej i przedłużonej, to ciąża i jej wczesne poronienie również nie są wykluczone. Powinna Pani udać się jednak do lekarza ginekologa, i to możliwie jak najszybciej.

Najlepiej, gdyby poszła Pani na ginekologiczną izbę przyjęć. Oprócz badania ginekologicznego, w tym USG, konieczne będzie również badanie morfologii krwi (w wyniku przedłużającego się krwawienia mogło dojść do niedokrwistości). Może Pani też wykonać domowy test ciążowy, który daje wynik pozytywny jeszcze przez jakiś czas po poronieniu.

Jeśli wersja z poronieniem nie potwierdzi się, to najpewniej krwawienia i nieregularności spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi po odstawieniu tabletek. Jest to normalne zjawisko, zwykle jednak nie przebiega tak burzliwie, w postaci obfitych krwawień, lecz manifestuje się raczej jako nieregularne cykle.

Pozdrawiam serdecznie!