Problem z synem z podejrzeniem o ADHD.

Jestem mamą 4 dzieci. Mój czteroletni syn ma podejrzenie ADHD. Jest trudnym dzieckiem. Jak coś mu się nie spodoba, coś mu się zabroni, to zaczyna krzyczeć, płakać, rzucać wszystkim, co ma wokół siebie. Potrafi płakać i krzyczeć kilka godzin. Nigdzie nie można z nim wyjść, ponieważ nie da ręki, nie słucha poleceń. Na placu zabaw bije wszystkie dzieci, również starszą siostrę, z którą jest na co dzień (6 lat). Chodzę do neurologa (stwierdził minimalne uszkodzenie mózgu w okolicach skroniowych). Psychiatra nic nie robi, mówi, że mu przejdzie. Z psychologiem ani z logopedą nie chce pracować. Muszę również powiedzieć, że dziecko nic nie mówi, jedynie po swojemu, że nikt go nie rozumie. Badania słuchu wyszły dobre. Ostatnio pediatra skierował nas do OREW na wczesną interwencję. Tam lekarze stwierdzili silną nadpobudliwość. Powiedzieli, że dziecko wymaga leków, żeby go trochę uspokoić, ale lekarz psychiatra nawet nie chce słyszeć o lekach. Podawałam mu H***, ale stwierdzili, że działa na niego odwrotnie. Nic po niej się nie uspokajał, a dostawał 2 razy dziennie po 7 ml.

Nie wiem, co mam robić, gdzie mam się jeszcze udać, bo widzę, i ludzie, którzy mnie otaczają, że dzieje się z nim coraz gorzej. Nagrody i kary nie skutkują, ponieważ on nie chce wykonywać poleceń. Jest bardzo uparty.

Proszę o jakąś dobrą radę, co mam jeszcze zrobić, aby mu pomóc, gdzie się jeszcze udać?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Przypadek Pani syna można zaliczyć do ciężkich, wymagający leczenia. W związku z nieskutecznością działań psychologicznych i psychoterapeutycznych koniecznie trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem leczenia farmakologicznego. W związku z uporem psychiatry leczącego Pani dziecko wobec leków, osobiście proponowałbym zgłosić się do innego specjalisty. Warto zastanowić się nad wskazaniami do wdrożenia leczenia w warunkach oddziału psychiatrii dziecięcej. W województwie mazowieckim ośrodkiem referencyjnym dla dzieci z tego typu zaburzeniami jest kliniczny oddział szpitala na ul. Litewskiej. Proszę skontaktować się z innym lekarzem, pediatrą i neurologiem, w celu oceny możliwości dalszego leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.