Problem z ubieraniem 5-latki

Córcia ma 5 lat.Od urodzenia nie lubiła się ubierać.Z wiekiem problem się nasila.Ubranie skarpet jest dramatem.Są już bez szwów i zdobień a nadl gniotą i uwierają.Wieczorem przed kąpielą po kąpieli i 2 razy podczas czytania bajeczki córcia musi iść się wysikac tyle,że nie ma czym ale ma parcie na pecherz oraz manie wycierania się potem do totalnego sucha.jest to jej obsesja.Jest nadwrażliwa na ból i zawsze reaguje histerycznym płaczem.czy to objawy nerwicy natrect?lub nadwrażliwości?magda

Zachęcam do spotkania z psychologiem dziecięcym. Mogą być to "niegroźne" rytuały wynikające z jakiś przeżyć. Nadwrażliwość może jednak znamionować także inne zaburzenia (także te całościowe). Potwierdzenie lub wykluczenie takiej możliwości odbyć się powinno po obserwacji i dokładnym wywiadzie. Psycholog dodatkowo doradzi sposoby i możliwości pracy z córeczką w pomaganiu jej realizowania codziennych zadań bez napięcia, trudności i krzyku.

Zachęcam do wizyty u psychologa dziecięcego, bo podłoże tych przyzwyczajeń może być bardzo różne. Od prozaicznych upodobań dziecka, do poważnych zaburzeń. Dlatego diagnoza na podstawie tego co Pani pisze nie jest możliwa. Potrzeba jest rozmowa specjalisty z córeczką.

Pozdrawiam serdecznie.