Problem z ustaleniem dni płodnych

Witam serdecznie! Proszę Państwa o poradę, ponieważ mam problem z oznaczeniem dni płodnych. Otóż mam bardzo nieregularne cykle. Biorąc pod uwagę zasadę, jaką opisano w niniejszym portalu, że od najkrótszego cyklu odejmujemy 20, a od najdłuższego 11, wzięłam długość cyklów z minionego roku. I tak: najkrótszy cykl miał 31 dni, natomiast najdłuższy aż 56 dni (takie właśnie mam te cykle, raz tak, raz siak). Co prawda nie mierzę temperatury, ale za to jestem w stanie zaobserwować śluz płodny, czyli ten przypominający białko kurze. Z tego co zrozumiałam od momentu zaobserwowania tego śluzu, po dwóch tygodniach może być miesiączka (przy regularnych cyklach). Ale w moim przypadku jest różnie, zazwyczaj dowiaduje się o zbliżającej się miesiączce po typowych objawach, tj. bolesność piersi, chwiejne nastroje, wzmożony apetyt.

I teraz mam taką sytuację, otóż ostatni okres jaki miałam był 2 grudnia 2011r. i trwał jak zwykle 5 dni. Śluz płodny zaobserwowałam już jakiś czas temu, na pewno ze 2 tygodnie temu. W nocy z 11/12 stycznia odbyłam niezabezpieczony stosunek z moim narzeczonym (pękła prezerwatywa, partner nic nie poczuł, no i skończył we mnie). Czyli mija ok. 5 dni od tego wydarzenia. Od 2 dni odczuwam bolesność piersi, tak jak na okres, bo na objawy ciąży to chyba za wcześnie? Proszę mi powiedzieć, czy wg w/w zasady możliwa jest taka rozpiętość czasu, w którym są dni płodne i kiedy ewentualnie mogę zrobić test ciążowy i czy jeśli w ciągu tygodnia od dnia 11/12 stycznia dostanę okres, to czy mogę wtedy wykluczyć ciążę, bo zdarzają się przypadki wystąpienia miesiączki mimo ciąży. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź, gdyż trochę się denerwuję tą sytuacją. Pozdrawiam.

Witam!
Opisane objawy mogą sugerować zbliżającą się miesiączkę, jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna. Ich związek z ciążą jest w tej sytuacji mało prawdopodobny. W przebiegu ciąży objawy ze strony piersi pojawiają się później. Test ciążowy daje wiarygodny jeśli zostanie wykonany co najmniej 14 dni od stosunku. Ciążę będzie można wykluczyć również po pojawieniu się typowej menstruacji. Jeśli chodzi o naturalne metody antykoncepcyjne to są on możliwe do zastosowanie jedynie u kobiet mających regularne cykle miesiączkowe, prowadzące ustabilizowany tryb życia, bez problemów z powtarzającymi się infekcjami ogólnymi oraz zapaleniami pochwy. Metoda kalendarzykowa wymaga pewnej regularności cykli. W Pani przypadku nieregularność cykli znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia wyznaczenie dni płodnych, które będą pewne. W tej sytuacji proponuję skorzystać z metody objawowo-termicznej, która nota bene odznacza się większą skutecznością niż metoda kalendarzykowa i w Pani przypadku powinna się lepiej sprawdzić. Według niej okres płodny rozpoczyna się w momencie pojawienia się śluzu płodnego, a kończy się 3 dni po wzroście temperatury ciała. Pozdrawiam serdecznie!