Problem z zajściem w ciążę po poronieniu – czy powinnam wykonać jakieś badania?

Rok temu zaszłam w ciążę, niestety ginekolog nie wykrył w ogóle serca płodu na USG, dlatego też musiałam przejść zabieg łyżeczkowania, wszystko przebiegło prawidłowo, bez żadnych komplikacji. Na badaniach kontrolnych ginekolog nie stwierdził żadnych przeciwwskazań do zajścia w kolejną ciążę. Niestety, jak do tej pory nie udało mi się zajść w ciążę mimo usilnych starań.
Co może być przyczyną tego? Ostatnio nie zauważam u siebie śluzu płodnego. Nie miałam wykonywanych żadnych badań po poronieniu, oprócz wizyty u ginekologa. Czy powinnam wykonać jakieś badania?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli starają się Państwo o ciążę już ponad 12 miesięcy, to jest to wskazanie do diagnostyki przyczyn niepłodności i ewentualnego leczenia. Nierzadko jednak nawet całkiem zdrowe pary muszą starać się dobrze ponad rok, nim uda im się doprowadzić do poczęcia. Fakt, że była już Pani w ciąży, świadczy na Państwa korzyść. Najpewniej poczęcie jest tylko kwestią czasu.

Po zabiegu łyżeczkowania w jamie macicy mogą powstać zrosty, powodujące problemy z płodnością i poronienia w kolejnych ciążach (zespół Ashermana). Nie jest to częsty problem, ale należy brać pod uwagę taką możliwość, jeśli w ciągu kolejnych kilku miesięcy nie uda się Pani zajść w ciążę.

Dobrze, że obserwuje Pani objawy swojej płodności. Brak śluzu płodnego jest niepokojący, jeśli wcześniej objaw śluzu był u Pani wyraźny i łatwy do zaobserwowania. Jednak jeśli mimo to miesiączkuje Pani regularnie, to raczej nie ma powodów do niepokoju. W razie potrzeby, lekarz, do którego udadzą się Państwo ze swoim problemem, zleci odpowiednie badania hormonalne i monitorowanie cyklu w USG (by sprawdzić, czy dochodzi do owulacji).

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!