Problem z zajściem w ciążę, przesunięcie miesiączki

Witam,
mam 25 lat, od roku nie biorę tabletek antykoncepcyjnych, a od pół roku staramy się z mężem o dziecko. Mam następujące pytanie: czy jest jakaś możliwość, aby przesunąć miesiączkę o parę dni, ponieważ mąż za granicą 3 tygodnie pracuje, a tydzień jest w domu, i akurat teraz po świętach tak się zmieniło, że przyjeżdża 2-3 dni po dniach płodnych.

Również chciałabym dodać, że od pół roku biorę kwas foliowy. Niepokoi mnie również fakt, że od jakiegoś czasu (w zasadzie od kiedy nie stosuje tabletek) mam takie delikatne plamienia przed okresem ok1-2 dni przed miesiączką. Mam bardzo bolesną miesiączkę (zresztą zawsze miałam) oraz takie strzępki krwi (choć czytałam że to normalne). Cykle trwają 25-28 dni. Również mierzę temperaturę, zauważyłam że fazę wysokich temperatur mam dość krótką- zwykle 11dni, natomiast progesteron w 18 dniu cyklu miałam na poziomie 13, czyli lekarz powiedział że ok.
Co może powodować że nie mogę zajść w ciążę? Czy są jakieś witaminy, które mógłby brać mój mąż, aby jego sperma była lepszej jakości:)? Również chciałabym zapytać o włoski, które rosną wokół piersi, czy można je wyrywać?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Niestety, nie ma możliwości przesunięcia owulacji w czasie. Plamienia, które Pani obserwuje, najprawdopodobniej nie świadczą o żadnej patologii. Takie zjawisko pojawia się czasem w niewydolności ciałka żółtego, jednak skoro stężenie progesteronu jest u Pani w normie, to nie powinna się Pani tym przejmować. Włoski może Pani oczywiście wyrywać.
Na jakość nasienia wpływ ma z pewnością styl życia. Dobrze jest zdrowo się odżywiać i nie stosować używek typu papierosy czy alkohol. W Państwa przypadku przyczyną problemów z poczęciem jest jednak najwyraźniej niewspółżycie w dniach płodnych. Kiedy będzie to już możliwe, najprawdopodobniej nie będą Państwo mieli problemów z zajściem w ciążę. To bardzo dobrze, że przyjmuje Pan kwas foliowy i umie Pani rozpoznawać u siebie płodność.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!